Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Budowa Parku Rozrywki Adventure World Warsaw, którą symbolicznie zainicjowano w lipcu 2012 roku, ma niebawem wejść w stan faktycznej realizacji. Wraz z ustaniem zimy mają ruszyć pełną parą prace budowlane. Zanim to nastąpi, inwestor: Adventure World Warsaw sp. z o.o. (wcześniej Las Palm) musi uzyskać pozwolenie na budowę.
Nad wydaniem zgody na rozpoczęcie prac budowlanych największego tematycznego parku rozrywki w Europie Środkowo-Wschodniej, intensywnie pracuje Wydział Architektoniczno-Budowlany Starostwa Powiatu Grodziskiego.
19 listopada 2012 roku inwestor dostał już pierwsze pozwolenie na budowę. Starosta Grodziski pozwolił na przebudowę urządzeń melioracji wodnych w części południowej planowanego parku rozrywki (budowę nowych oraz przebudowę i likwidację istniejących rowów melioracyjnych, a także przebudowę sieci drenarskiej).
Wydanie pozwolenia na budowę głównych obiektów, czyli czterogwiazdkowego Hotelu Grand Resort, trzygwiazdkowego Family Aqua Hotelu oraz Parku Wodnego Aqua Dome, ma nastąpić w drugiej połowie lutego. Wraz z hotelami i aquaparkiem ma być także zezwolenie na rozpoczęcie budowy obiektów w Tematycznym Parku Rozrywki, w tym: 14 różnego rodzaju przejażdżek – rollercoasterów i kolejek górskich.
Firma Tebodin Poland zarządzająca projektem na zlecenie inwestora, czyli spółki Adventure World Warsaw, złożyła wniosek o pozwolenie na budowę parku rozrywki 21 grudnia 2012 r. Jest to drugie podejście do uzyskania pozwolenia na budowę. Do złożonej w październiku zeszłego roku dokumentacji urzędnicy starostwa mieli na tyle liczne i poważne uwagi, że zdecydowano się na wycofanie wniosku i poprawienie go.
Starostwo powiatowe w Grodzisku Mazowieckim wydaje pozwolenia na budowę nie później niż w ciągu miesiąca, a w sprawach szczególnie skomplikowanych – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, czyli od daty wpłynięcia wniosku. Zgodnie z prawem starostwo ma maksymalnie 65 dni na wydanie pozwolenia na budowę.
Dokumentacja załączona do wniosku o pozwolenie na budowę Parku Rozrywki Adventure World Warsaw jest ogromna! Jej ilość robi naprawdę wrażenie: to są setki segregatorów. Pod wrażeniem był nawet Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego, który z biurokracją ma do czynienia na co dzień.
– Sytuacja była taka, że architekt powiatowy zażądała uzupełnień tej dokumentacji. Jakichś drobnych uzupełnień.
I oni podjęli decyzję, żeby przyjechał dwudziestoosobowy zespół architektów, którzy nad tym pracują. Dziesięć osób nosiło dokumentację z powiatu (przez podwórko – red.). I wczoraj dopiero sobie uzmysłowiłem o ogromie tej inwestycji – powiedział burmistrz Benedykciński na pierwszej w 2013 roku sesji Rady Miejskiej w Grodzisku Mazowieckim.
– Wyobraźcie sobie Państwo, że ta sala cała była zastawiona dokumentacją. Do tego stopnia, że postanowiłem to sfilmować. Tu wszędzie stały kartony. Sala była zawalona. Tiry dokumentacji! – relacjonował grodziskim radnym burmistrz Grodziska Mazowieckiego. – A uwagi były takie: że tu brakuje podpisu, tu brakuje pieczątki, tu brakuje jakiegoś dokumenciku – wyjaśnił.
Burmistrz Grzegorz Benedykciński udostępnił inwestorowi dużą salę konferencyjną w budynku Urzędu Miejskiego, który sąsiaduje z budynkami Starostwa Powiatowego w celu dokonania uzupełnień. Jest to sala, w której mają miejsce sesje Rady Miejskiej w Grodzisku Mazowieckim, a także sesje Rady Powiatu Grodziskiego.
– Nie zakładam, żeby nie było żadnych uwag i konieczności jakichś zmian, korekt, czy uzupełnień, ponieważ jest to bardzo skomplikowane przedsięwzięcie – przewidywał sytuację starosta Marek Wieżbicki, jeszcze przed złożeniem przez inwestora w grudniu 2012 r. poprawionego wniosku o wydanie pozwolenia na budowę.
– Natomiast jeżeli te kwestie, na które zwróciliśmy uwagę, zostaną wyeliminowane, to sprawa będzie już dużo prostsza. W każdym bądź razie musimy wszystko dokładnie sprawdzić – powiedział starosta grodziski.
Przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę starostwo sprawdzi zgodność projektu zagospodarowania działek z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego oraz obowiązującymi przepisami (w tym techniczno-budowlanymi); kompletność projektu budowlanego włącznie z wymaganymi uzgodnieniami, opiniami i pozwoleniami oraz informacją dotyczącą bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.
Autorami głównej dokumentacji projektowej są: Tebodin Poland Sp. z o.o. (drogi), holenderska firma AGS Architekten and Planners (architektura), RCK Biuro Inżynierskie Sp. z o.o. (konstrukcje), oraz Imtech Polska Sp. z o.o. (instalacje). Ta ostatnia firma została wybrana na generalnego wykonawcę inwestycji Adventure World Warsaw.
Ze względu na to, że w Parku Rozrywki Adventure World Warsaw mają powstać obiekty, które w Polsce są nowością np. rollercoastery, urzędnicy z Wydziału Architektoniczno-Budowlanego Starostwa Powiatu Grodziskiego musieli przeprowadzić konsultacje z ekspertami potwierdzające zgodność zaprojektowanych obiektów z polskim prawem budowlanym.
Gmina Grodzisk Mazowiecki, która zarobiła już ponad 7 mln zł z tytułu renty planistycznej w związku z odrolnieniem i sprzedażą działek pod park rozrywki, wsparła starostwo w zatrudnieniu ekspertów.
– Również dla świętego spokoju zatrudniliśmy biegłych z politechniki, którzy przejrzeli całą dokumentację kotłowni, całego systemu, który mógłby być wykorzystany jako spalarnia śmieci – poinformował burmistrz Grzegorz Benedykciński. – I napisali jednoznaczną opinie: nie ma możliwości wykorzystania tych obiektów w jakikolwiek sposób do utylizacji odpadów.
– Luty, marzec park będzie miał zezwolenie na budowę – usłyszeli 23 stycznia br. radni Grodziska Mazowieckiego od burmistrza Benedykcińskiego.
Paweł Kółkiewicz
Artykuł i zdjęcia są chronione prawem autorskim. Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione!
Więcej o AWW: Park rozrywki Adventure World Warsaw
Infogrodzisk.pl to lokalny portal informacyjny tworzony przez zespół pasjonatów dziennikarstwa, którzy na bieżąco śledzą wydarzenia w Grodzisku i okolicach. Redakcja dba o rzetelność i aktualność publikowanych treści, współpracując zarówno z mieszkańcami, jak i instytucjami publicznymi. Dzięki temu użytkownicy otrzymują wiarygodne, angażujące i przydatne informacje z regionu.