infogrodzisk.pl | Grodzisk Mazowiecki

Strona startowa Kultura Centrum Kultury Musical „Skrzypek na dachu”

Musical „Skrzypek na dachu”

Email

Musical „Skrzypek na dachu”Inscenizacja „Skrzypka na dachu” w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego z Łodzi w piątek, 19 czerwca 2009 r. o godz. 20.00, na dziedzińcu Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim.

„Skrzypek na dachu” to znany musical (jeden z najczęściej wystawianych na świecie) z muzyką Jerry`ego Bocka, słowami Shaeldona Harnicka i libretto Josepha Steina.

Historia jest luźno oparta na książce „Dzieje Tewjego Mleczarza” autorstwa ukraińskiego pisarza żydowskiego Szolema Alejchema. Premiera odbyła się 22 września 1964 na Broadwayu.


Akcja rozgrywa się w 1905 r. w Anatewce, małym miasteczku na terenie Rosji carskiej. Jest ono miejscem życia dwóch społeczności - żydowskiej i rosyjskiej, które starają się nie wchodzić sobie w drogę. Historyczne tło akcji nawiązuje do rodzącego się komunizmu, rewolucji 1905 roku, a w finale do masowej emigracji ludności żydowskiej.

Musical „Skrzypek na dachu”


Tewje Mleczarz, chce wydać za mąż swoje córki. Te jednak nie zgadzają się z propozycjami swatki i szukają związków z miłości. Tewje musi wybrać czy życie zgodnie z tradycją jest ważniejsze nad szczęście córek. Tymczasem do Anatewki dociera wiadomość o konieczności opuszczenia przez wszystkich Żydów miasteczka.

„Gdybym był bogaczem” (ang. If I Were a Rich Man) to najbardziej znana piosenka z musicalu „Skrzypek na dachu”, napisana przez Sheldona Harnicka i Jerry'ego Bocka. Wykonuje ją Tewje, główny bohater utworu; opowiada o jego marzeniach o bogactwie i sławie jaką by mu ono przyniosło. Została rozpisana na bas lub bas-baryton.

W roli Tewiego Mleczarza w Grodzisku Mazowieckim wystąpi Zbigniew Macias.

Musical „Skrzypek na dachu”

19 czerwca 2009 r. o godz. 20.00

Dziedziniec Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim